SZAKKÉPESÍTÉS LEÍRÁSA
A gumiszerelő (vulkanizáló) feladata a közúti járművek különböző típusainak abroncsain jelentkező hibák javítása, a gumiabroncsok/belső gumik vulkanizálása, a kerekek leszerelése/összeszerelése és a járműre történő felszerelése, a kopott gumik cseréje (vagy szezonális átállás céljából), valamint a kerekek kiegyensúlyozása.
A munkája során a gumiszerelő rendszeresen karbantartja a szükséges eszközöket és biztosítja, hogy rendelkezésre álljanak a szükséges anyagok. Mindezen tevékenységeket a munkahelyi egészségvédelemre, biztonságra és tűzvédelmi előírásokra vonatkozó szabályok betartásával végzi.
KINEK SZÓL?
Az értékelési program azok számára készült, akik:
• szakképesítést szeretnének szerezni ezen a területen;
• rendelkeznek elméleti tudással és gyakorlati tapasztalattal (értenek a szakmához), de nincs róla hivatalos végzettségük;
• szeretnék, ha meglévő tudásukat hivatalosan elismernék és tanúsítanák – akár munka közben, önálló tanulással vagy más nem formális úton szerezték meg azt.
AZ ÉRTÉKELÉS (VIZSGA) MENETE
Az értékelési folyamat több lépésből áll, és olyan módszerek, eszközök alkalmazását jelenti, amelyek a nem formális vagy informális úton (pl. munkahelyen, családi környezetben vagy szabadidőben) megszerzett ismeretek és készségek felismerésére irányulnak – anélkül, hogy a jelentkező hivatalos képzésen vett volna részt.
A szakmai kompetenciák értékelése és igazolása a FOGLALKOZÁSI SZABVÁNY alapján történik, amely garantálja, hogy a tanúsítványt szerző személy valóban rendelkezik az adott szakma gyakorlásához szükséges ismeretekkel és képességekkel.
ALKALMAZHATÓ ÉRTÉKELÉSI MÓDSZEREK ÉS ESZKÖZÖK
-
Írásbeli teszt objektív kérdésekkel (elméleti tudás ellenőrzése);
-
Szóbeli kérdések és közvetlen megfigyelés valós vagy szimulált munkakörnyezetben (gyakorlati készségek ellenőrzése);
-
Ajánlás más személyektől / munkahelyi fényképek / korábbi munkákat tartalmazó portfólió (további bizonyítékok a szakmai tapasztalat hitelességének igazolására).
ÉRTÉKELT KOMPETENCIÁK
-
Hatékony kommunikáció
-
Csapatmunka
-
Napi munkavégzés megtervezése
-
Munkahelyi egészségvédelem, munkabiztonság és tűzvédelem alkalmazása
-
Hibák diagnosztizálása
-
Kerekek leszerelése
-
Gumiabroncsok/belső gumik vulkanizálása
-
Szükséges anyagok biztosítása
-
Szerszámok és speciális berendezések karbantartása
-
Abroncsok cseréje
-
Kerekek összeszerelése
-
Kerekek kiegyensúlyozása
-
Kerék felszerelése a járműre
KIÁLLÍTOTT TANÚSÍTVÁNY TÍPUSA
Szakmai kompetenciát igazoló tanúsítvány, amelyet az A.N.C. (Nemzeti Szakképzési Hatóság) állít ki, és amelyet nemzeti szinten elismer a Munkaügyi Minisztérium és az Oktatási Minisztérium a 129/2000. számú kormányrendelet alapján. Hitelesítve és lefordítva nemzetközi szinten is érvényes.
A szakmai kompetenciát igazoló tanúsítvány ugyanolyan értékű, mint a szakmai végzettséget vagy szakképesítést igazoló bizonyítvány a 4543/468/2004. számú rendelet 33. cikkelye 1–3. bekezdése alapján:
„(1) Az értékelési folyamat során kompetensnek nyilvánított személyek tanúsítványt kapnak azon kompetenciaegységekről, amelyeket sikeresen teljesítettek.
(2) Azok a személyek, akik egy adott foglalkozás vagy szakképesítés minden kompetenciaegységében kompetensnek minősülnek, olyan tanúsítványt kapnak, amely az adott foglalkozásra vagy szakképesítésre vonatkozó valamennyi szakmai kompetenciát tartalmazza a foglalkozási vagy képzési szabvány szerint.
(3) A fent említett tanúsítványok ugyanolyan értékkel bírnak, mint a formális szakképzési rendszerben kiállított szakképesítő vagy végzettségi bizonyítványok.”
IDŐTARTAM
Az értékelési folyamat időtartama 2 és 30 nap között lehet.