Ács (kivéve restaurátor) olyan építőipari szakmunkás, akinek munkája a következőkből áll: állványzatok és magasban végzett munkához szükséges segédszerkezetek készítése, zsaluzatok kivitelezése különféle monolit vasbeton tartószerkezeti elemekhez, előregyártott faanyagú elemek beépítése az épületek tartószerkezetébe, nyeregtetők kialakítása, fa lépcsők készítése stb. E szakma gyakorlásához szükséges az erőkifejtéssel szembeni állóképesség, a magasban végzett munkára való alkalmasság, valamint a szigorú előírásokkal és korlátozott önállósággal járó ismétlődő feladatok végrehajtásának képessége.
AZ ÉRTÉKELÉSI PROGRAM LEÍRÁSA
Ha ismered az ács szakmát (kivéve restaurátor), dolgozol vagy dolgoztál ezen a területen, de nem rendelkezel szakképesítést igazoló oklevéllel, akkor ez a program neked szól. Ez a leggyorsabb módja annak, hogy hivatalos tanúsítványt szerezz kizárólag a már meglévő ismereteid alapján, anélkül, hogy hosszadalmas tanfolyamon kellene részt venned. Mindössze annyit kell tenned, hogy online, telefonon vagy WhatsApp-on bejelentkezel, majd megjelensz központunkban az értékelésen (vizsgán), amely egy írásbeli és egy gyakorlati próbából áll. Akkor is jelentkezhetsz, ha nem végeztél el hivatalos tanfolyamot, mivel a vizsga során azt kell bemutatnod, amit a munkahelyen, egyénileg vagy más forrásból megtanultál.
KINEK SZÓL?
Az értékelési program azok számára készült, akik:
-
szakképesítést szeretnének szerezni ezen a területen;
-
elméleti ismeretekkel és gyakorlati tapasztalattal rendelkeznek (értenek a szakmához), de nem tudják azt hivatalosan igazolni;
-
vizsgázni szeretnének annak érdekében, hogy elismerjék és tanúsítsák az informálisan, a munkahelyen vagy önálló tanulással megszerzett szakmai kompetenciáikat.
A VIZSGA TARTALMA
Az értékelési folyamat több lépésből áll, és célja az informálisan vagy nem formális úton megszerzett szakmai ismeretek és készségek elismerése különböző módszerek és eszközök segítségével (pl. munkahelyi tapasztalat, otthoni vagy szabadidős tevékenységek, képzés nélkül).
A szakmai kompetenciák értékelése és elismerése a FOGLALKOZÁSI SZTENDERD alapján történik, amely garantálja, hogy a tanúsított személy rendelkezik a sztenderdben leírt tevékenységek elvégzéséhez szükséges ismeretekkel és készségekkel.
ALKALMAZHATÓ ÉRTÉKELÉSI MÓDSZEREK ÉS ESZKÖZÖK
-
Írásbeli teszt (elméleti tudás felmérése);
-
Szóbeli kérdések és közvetlen megfigyelés valós vagy szimulált munkakörnyezetben (gyakorlati készségek vizsgálata);
-
Munkáltatói ajánlás / munkahelyi fényképek / portfólió korábbi munkákról (kiegészítő bizonyítékok a szakmai tapasztalat hitelességének igazolására).
ÉRTÉKELT KOMPETENCIÁK
-
Munkahelyi egészségvédelem és biztonság, valamint vészhelyzeti előírások alkalmazása
-
Környezetvédelmi előírások alkalmazása
-
Csapatmunka
-
Általános kommunikációs ismeretek alkalmazása
-
Információs és kommunikációs technológiák (IKT) használata
-
Az épületek energiahatékonyságát célzó intézkedések alkalmazása
-
Munkahely megszervezése
-
Munkagépek karbantartása
-
Előkészítő munkák kivitelezése
-
Faanyag kézi megmunkálása
-
Faanyag gépi megmunkálása
-
Állványok és segédszerkezetek szerelése/bontása
-
Zsaluzatok szerelése/bontása
-
Fából készült tartószerkezetek kivitelezése
-
Fapanelekből készült építési munkák végrehajtása
-
Faszerkezetes tetők kivitelezése
-
Fa lépcsők készítése
-
Kivitelezett munkák minőségének biztosítása
MEGSZEREZHETŐ BIZONYÍTVÁNY TÍPUSA
Szakmai kompetenciák tanúsítványa, amelyet az A.N.C. (Nemzeti Szakképesítési Hatóság) állít ki, és amelyet országosan elismer a Munkaügyi Minisztérium és az Oktatási Minisztérium a 129/2000-es kormányrendelet alapján. Apostillálva és lefordítva nemzetközileg is elismert. A szakmai kompetenciák tanúsítványa egyenértékű a szakképesítést vagy tanfolyam elvégzését igazoló bizonyítvánnyal a 4543/468/2004-es rendelet 33. cikkelye, 1–3. bekezdése értelmében:
„(1) Az értékelés során kompetensnek nyilvánított személyek tanúsítványt kapnak azon kompetenciaterületekre, amelyekben megfeleltek.
(2) Akik minden egy adott foglalkozáshoz vagy szakképesítéshez tartozó kompetenciaterületen megfeleltek, teljes kompetenciatanúsítványt kapnak az adott foglalkozáshoz tartozó sztenderd alapján.
(3) A fenti (2) pontban említett bizonyítványok ugyanolyan értékkel bírnak, mint a hivatalos szakképesítési vagy végzettségi bizonyítványok.”
IDŐTARTAM
Az értékelési folyamat időtartama 2 és 30 nap között változhat.